4 és fél milla, két hét, Kalifornia, 96-os főtábla: elérkezett Indian Wells, az első tavaszi szupertorna Amerikában. Lássuk mi vár a lányokra.
A világranglista első 10 helyzettjéből 7 eljött, csak Petrova és a Williams lányok hiányoznak. Ez rögtön ad némi pikantériát a dolognak, és nem csak azért, mert Serena személyében nincs itt a világelső egy ekkora tornán.
Serena és Venus 2001 óta következetesen bojkottálják az Indian Wells-i tornát az akkori balhé miatt.
(Röviden: Serena és Venus egymás elleni elődöntője előtt 10 perccel sérülésre hivatkozva visszalépett a meccstől Venus. Ez természetesen nem jött jól a tornának, a közönségnek és a tévéközvetítésnek sem, és felerősítette azokat a híreszteléseket, miszerint Williamséknél a papa mondja meg, hogy ki nyerjen, és le volt zsírozva az egész. Lehet, hogy tényleg így volt, mindenesetre szerencsétlen megoldást válaszottak a lányok. Másnap a Clijsters elleni döntő előtt hatalmas fütty fogadta Serenát, és a lelátóra érkező Williams családot. A háromszettes meccs alatt az amerikai(!) közönség végig Clijstersnek drukkolt, folyamatosan fütyülte Serenát, nagyon durva rasszista felhangokkal. Serena jól láthatóan emiatt veszítette el az első szettet, sokszor sírt a meccs alatt, de végül megnyerte. Aztán azt mondta: never again Indian Wells. Serena 19 éves volt akkor.)
Az idei szabályváltoztatások révén ez a verseny kiemelt premier torna lett, a WTA a legjobbak számára előírhat "kötelező részvételt" az ilyen versenyeken. Ennek komoly orvosi igazolás nélküli elmulasztása pedig szankciókkal jár. Serena és Venus személyes, de jogos sérelmeik miatt a várható büntetés ellenére sem jöttek el IW-be. Williams papa pedig kiakadt a WTA-ra, hogy miért bünteti emiatt az ő lányait.
A WTA vállát vonogatja, hiszen a szabály az szabály, ilyenkor az egyéni érdekeket nem lehet figyelembe venni, ami persze jogos érvelés. Csakhogy a WTA 2001-ben is csak vonogatta a vállát, Serenától és a családjától ugyanis soha senki (sem a WTA, sem IW) nem kért bocsánatot a döntőben történtek miatt.
Nem mintha a WTA tehetett volna a közönség viselkedéséről, inkább szervezők felelőssége, hogy hagyták megalázó módon elfajulni a dolgokat. Nyilván a közönség is jogosan volt felháborodva, de kicsit túlzásba vitték a dolgot egy 19 éves honfitársukkal szemben.
Viszont ha a WTA évtizedek óta olyan hangzatosan szajkózza az emberi jogokkal, a nemből, vallásból és származásból fakadó diszkrimációval, a rasszizmus elítélésével, a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos hitvallásait, akkor lehetett volna 2001-ben is kicsit határozottabb. Mint ahogy idén volt Shahar Peer esetében.
Ehelyett jól megbünteti a Williams lányokat szabálysértés miatt. A vicces az, hogy teljesen jogosan, szabály szerint.